2013 KTM 1190 Adventure R gallery
2013 KTM 1190 Adventure R
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 147,51 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha TT-R 50 E
- 2013 Yamaha TW200
- 2013 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2013 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2013 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2013 Yamaha V Star 1300
- 2013 Yamaha V Star 1300 Deluxe
- 2013 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2013 Yamaha V Star 250
- 2013 Yamaha V Star 950
- 2013 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2013 Yamaha V Star Classic
- 2013 Yamaha V Star Custom
- 2013 Yamaha V Star Silverado
- 2013 Yamaha Vino 125
- 2013 Yamaha Vino Classic
- 2013 Yamaha VMAX
- 2013 Yamaha WR250F
- 2013 Yamaha WR250R
- 2013 Yamaha WR250X

