2013 BMW K1600GTL gallery
2013 BMW K1600GTL
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1649.00 ccm (100.62 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,679 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 26.50 litres (7.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki KX250F
- 2013 Kawasaki KX450F
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II
- 2013 Kawasaki Ninja 1000
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 300
- 2013 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 400R
- 2013 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 650

