2013 BMW F700GS gallery
2013 BMW F700GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver, gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki GSX-R 1000
- 2013 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2013 Suzuki GSX-R 600
- 2013 Suzuki GSX-R 750
- 2013 Suzuki GSX1250FA
- 2013 Suzuki GSX650F
- 2013 Suzuki GSX650F ABS
- 2013 Suzuki GW250
- 2013 Suzuki Hayabusa
- 2013 Suzuki Hayabusa GSX1300R ABS
- 2013 Suzuki Hayabusa Limited Edition
- 2013 Suzuki Inazuma 250
- 2013 Suzuki Intruder C1500T
- 2013 Suzuki Intruder C1800R
- 2013 Suzuki Intruder C800
- 2013 Suzuki Intruder M1500
- 2013 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2013 Suzuki Intruder M800
- 2013 Suzuki RM 85
- 2013 Suzuki RM 85 L

