2009 CCM C-XR230-E gallery
2009 CCM C-XR230-E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 65.0 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.80 litres (2.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red/grey |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki 1400 GTR
- 2009 Kawasaki Concours14
- 2009 Kawasaki Concours14 ABS
- 2009 Kawasaki Eliminator 125
- 2009 Kawasaki ER-6f
- 2009 Kawasaki ER-6n
- 2009 Kawasaki KLR650
- 2009 Kawasaki KLX110
- 2009 Kawasaki KLX110 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140
- 2009 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100
- 2009 Kawasaki KX100 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX125
- 2009 Kawasaki KX250F

