2009 BamX BX50-DB Pee Wee gallery
2009 BamX BX50-DB Pee Wee
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.1 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 47.6 kg (105.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,092 mm (43.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Color options: | Red/blue |
News
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 ST
- 2009 BMW F650GS
- 2009 BMW F800GS
- 2009 BMW F800R
- 2009 BMW F800S
- 2009 BMW F800ST
- 2009 BMW G450X
- 2009 BMW G650X Challenge
- 2009 BMW G650X Country
- 2009 BMW G650X Moto
- 2009 BMW HP2 Megamoto
- 2009 BMW HP2 Sport
- 2009 BMW K1200LT
- 2009 BMW K1300GT
- 2009 BMW K1300R
- 2009 BMW K1300S
- 2009 BMW Lo Rider
- 2009 BMW R1200GS
- 2009 BMW R1200GS Adventure

