2011 BamX BX125-DB2 Renegade gallery
2011 BamX BX125-DB2 Renegade
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 6,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 56.7 kg (125.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,041 mm (41.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/gray |
News
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CRF70F
- 2011 Honda CRF80F
- 2011 Honda Crossrunner
- 2011 Honda Dio
- 2011 Honda DN-01
- 2011 Honda Elite
- 2011 Honda Faze
- 2011 Honda Faze ABS
- 2011 Honda Faze Type-S
- 2011 Honda Forza EX
- 2011 Honda Forza X
- 2011 Honda FTR230
- 2011 Honda Fury
- 2011 Honda GL1800 Gold Wing
- 2011 Honda Interceptor
- 2011 Honda Interceptor ABS
- 2011 Honda Interstate
- 2011 Honda Metropolitan
- 2011 Honda Monkey 50
- 2011 Honda NHX110 Lead

