2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide gallery
2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 386.5 kg (852.0 pounds) |
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston fixed caliper. ABS optional. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston fixed caliper. ABS optional. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Cool Blue Pearl, Merlot Sunglo/Vivid Black, Cool Blue Pearl/Vivid Black, Vivid Black/Brilliant Silver Pearl, Dark Candy Root Beer/Light Candy Root Beer, Psychedelic Purple/Vivid Black, |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda PCX
- 2011 Honda PS125i
- 2011 Honda PS125i Sporty
- 2011 Honda PS150i
- 2011 Honda PS150i Sporty
- 2011 Honda Rebel
- 2011 Honda Ruckus
- 2011 Honda S-Wing 125
- 2011 Honda S-Wing 125 C-ABS
- 2011 Honda Sabre
- 2011 Honda Sabre ABS
- 2011 Honda SH125i
- 2011 Honda SH125i Special
- 2011 Honda SH125i Sporty
- 2011 Honda SH150i
- 2011 Honda SH150i Special
- 2011 Honda SH150i Sporty
- 2011 Honda SH300i
- 2011 Honda Shadow 750 C-ABS
- 2011 Honda Shadow Aero

