2011 Yamaha MT-03 gallery
2011 Yamaha MT-03
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,33 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki W800
- 2011 Kawasaki Z1000
- 2011 Kawasaki Z1000SX
- 2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2011 Kawasaki Z750
- 2011 Kawasaki Z750R
- 2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2011 Kawasaki ZZR1400
- 2011 Keeway Agora 50
- 2011 Keeway F-Act Evo 50
- 2011 Keeway Milan 50
- 2011 Keeway RKS 125
- 2011 Keeway RKV 125
- 2011 Keeway RY6 50
- 2011 Keeway RY8 50
- 2011 Keeway Silverblade 125
- 2011 Keeway Swan 50
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 125
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 200
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 250 V-Twin

