2011 Xingyue XY 400GY-2 gallery
2011 Xingyue XY 400GY-2
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 387.00 ccm (23.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 91.0 x 59.5 mm (3.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, red |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Serow 250
- 2011 Yamaha Serow 250 25th Anniversary Special
- 2011 Yamaha Slider
- 2011 Yamaha SR400
- 2011 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2011 Yamaha Star Warrior
- 2011 Yamaha Stratoliner
- 2011 Yamaha Stratoliner Deluxe
- 2011 Yamaha Stratoliner S
- 2011 Yamaha Stryker
- 2011 Yamaha TDM 900
- 2011 Yamaha TMAX
- 2011 Yamaha TMAX ABS
- 2011 Yamaha TMAX Tech Max
- 2011 Yamaha TMAX Tech Max ABS
- 2011 Yamaha Tricker
- 2011 Yamaha TT-R 110E
- 2011 Yamaha TT-R 125
- 2011 Yamaha TT-R 125 LE
- 2011 Yamaha TT-R 125 LW E

