2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer gallery
2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1700.00 ccm (103.73 cubic inches) | Power: | 72,42 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 104.0 mm (4.0 x 4.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 360.0 kg (793.7 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-16 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-locking brakes (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Neos
- 2011 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2011 Yamaha PW50
- 2011 Yamaha PW80
- 2011 Yamaha Raider
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star
- 2011 Yamaha Road Star S
- 2011 Yamaha Road Star Silverado
- 2011 Yamaha Road Star Silverado S
- 2011 Yamaha Roadliner Midnight
- 2011 Yamaha Roadliner S
- 2011 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2011 Yamaha Royal Star Venture
- 2011 Yamaha Royal Star Venture S
- 2011 Yamaha Serow 250
- 2011 Yamaha Serow 250 25th Anniversary Special
- 2011 Yamaha Slider
- 2011 Yamaha SR400
- 2011 Yamaha Star Midnight Warrior

