2010 Yamaha YZF R1 LE gallery
2010 Yamaha YZF R1 LE
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.9 kg (454.0 pounds) |
| Seat height: | 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Fiat Yamaha Team Graphics blue/white/red. |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Keeway Electric Matrix
- 2010 Keeway F-Act 100
- 2010 Keeway F-Act 125
- 2010 Keeway F-Act 150
- 2010 Keeway F-Act 50
- 2010 Keeway Flash 50
- 2010 Keeway Goccia 50
- 2010 Keeway Hacker 125
- 2010 Keeway Hacker 50
- 2010 Keeway Hurricane 50
- 2010 Keeway Hurricane 90
- 2010 Keeway Matrix 125
- 2010 Keeway Matrix 150
- 2010 Keeway Matrix 50
- 2010 Keeway Outlook 125
- 2010 Keeway Outlook 150
- 2010 Keeway Outlook Sport 125
- 2010 Keeway Outlook Sport 150
- 2010 Keeway Pixel 50
- 2010 Keeway Speed 125

