2010 Honda CBF1000 ABS gallery
2010 Honda CBF1000 ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,483 mm (58.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red, red, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Boulevard C90
- 2010 Suzuki Boulevard C90T
- 2010 Suzuki Boulevard M109R
- 2010 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M109R2
- 2010 Suzuki Boulevard M50
- 2010 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M90
- 2010 Suzuki Boulevard S40
- 2010 Suzuki Boulevard S50
- 2010 Suzuki Boulevard S83
- 2010 Suzuki Burgman 125
- 2010 Suzuki Burgman 125 G
- 2010 Suzuki Burgman 200 G
- 2010 Suzuki Burgman 400
- 2010 Suzuki Burgman 650
- 2010 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2010 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2010 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2010 Suzuki DR 125 SM

