2010 Honda CBF600N C-ABS gallery
2010 Honda CBF600N C-ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.30 ccm (36.57 cubic inches) | Power: | 76,44 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Black, white, olive |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXSTC 1340 Softail Custom (reduced effect)
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard
-
Harley-Davidson FXRS 1340 SP Low Rider Special Edition (reduced effect)
Other motorcycles in 2010
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc NTX 4V
- 2010 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2010 Moto Guzzi V7 Classic
- 2010 Moto Morini 1200 Sport
- 2010 Moto Morini 9 1/2
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2010 Moto Morini Corsaro Avio
- 2010 Moto Morini Granpasso H83
- 2010 Moto Morini Scrambler
- 2010 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2010 MotoCzysz C1 990
- 2010 Motom Dolcevita 125
- 2010 Motom TranCity 125
- 2010 Motorhispania Black Line SM 50
- 2010 Motorhispania Duna Dual Plus Trail
- 2010 Motorhispania Duna Hard Road Enduro
- 2010 Motorhispania Duna Sports City Supermotard
- 2010 Motorhispania Furia Max
- 2010 Motorhispania Furia Max 49 SM

