2010 Honda Shadow 750 C-ABS gallery
2010 Honda Shadow 750 C-ABS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 44,92 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 262.0 kg (577.6 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.60 litres (3.86 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red/gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot Blaster RS12
- 2010 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2010 Peugeot Geopolis 125
- 2010 Peugeot Geopolis 250
- 2010 Peugeot Geopolis 400
- 2010 Peugeot Geopolis RS 125
- 2010 Peugeot Jet C-Tech
- 2010 Peugeot Jet Dark Side
- 2010 Peugeot Jet Ice Blade
- 2010 Peugeot Ludix 2 Elegance
- 2010 Peugeot Ludix 2 One
- 2010 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2010 Peugeot LXR
- 2010 Peugeot LXR 200
- 2010 Peugeot Satelis 125
- 2010 Peugeot Satelis 125 Avenue
- 2010 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2010 Peugeot Satelis 125 RS
- 2010 Peugeot Satelis 250
- 2010 Peugeot Satelis 400

