2010 Scorpa SY-250FR gallery
2010 Scorpa SY-250FR
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 1.60-21 |
| Rear tyre dimensions: | 2.15-18 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/white/red |
News
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Keeway Outlook 125
- 2010 Keeway Outlook 150
- 2010 Keeway Outlook Sport 125
- 2010 Keeway Outlook Sport 150
- 2010 Keeway Pixel 50
- 2010 Keeway Speed 125
- 2010 Keeway Speed 150
- 2010 Keeway Superlight 125
- 2010 Keeway Superlight 150
- 2010 Keeway TX125 Enduro
- 2010 Keeway TX125 Supermotard
- 2010 Keeway TX50 Enduro
- 2010 Keeway TX50 Supermoto
- 2010 Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber
- 2010 Kinroad XT100-9 Blue Eagle
- 2010 Kinroad XT110PY-2B
- 2010 Kinroad XT125
- 2010 Kinroad XT125-16
- 2010 Kinroad XT125-18
- 2010 Kinroad XT125-19 Road King

