2010 KTM 400 EXC gallery
2010 KTM 400 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 393.40 ccm (24.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 55.5 mm (3.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.9 kg (251.1 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kinroad XT125-BA Mickey Enduro
- 2010 Kinroad XT125-C Hatchet
- 2010 Kinroad XT125-CB Sword
- 2010 Kinroad XT125-CE War Dragon
- 2010 Kinroad XT125-D Cruise
- 2010 Kinroad XT125-F Mars
- 2010 Kinroad XT200GY-3
- 2010 Kinroad XT50-20
- 2010 Kinroad XT50Q
- 2010 Kreidler Enduro 125 DD
- 2010 Kreidler Insignio 125
- 2010 Kreidler Insignio 250 Smokey
- 2010 Kreidler Jigger
- 2010 Kreidler Martinique 125
- 2010 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-E 50
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-G 125
- 2010 Kreidler RMC-G 50 Venturi

