2010 Triumph Street Triple gallery
2010 Triumph Street Triple
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (41.19 cubic inches) | Power: | 105,94 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 52.3 mm (2.9 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Nissin 2-piston sliding calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Nissin single piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.40 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Jet Black, Fusion White, Tornado Red |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Polini X1R H2O
- 2010 Polini XP 4 Street 125
- 2010 Polini XP 4 Street 50
- 2010 Polini XP 4T Cross
- 2010 Polini XP 4T Minimotard
- 2010 Polini XP4 Street 125 Off Road
- 2010 Puma Apollo 125
- 2010 Puma CityFly 125
- 2010 Puma Colibry Le Mans 125
- 2010 Puma Energy Sv 125
- 2010 Puma Navona 250
- 2010 Puma Olimpia 250
- 2010 Puma T-Rex 125
- 2010 Qingqi Grampus QM250T
- 2010 Qingqi Leopard QM50T-8G
- 2010 Qingqi Liger QM200GY-B
- 2010 Qingqi Sport QM125-2D
- 2010 Qingqi Variant QM125T-10R
- 2010 Qlink Commuter 250
- 2010 Qlink Hawk 50

