2010 DB Motors ZZ gallery
2010 DB Motors ZZ
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.0 kg (92.6 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Voxan Cafe Racer 05
- 2010 Voxan Charade Racing
- 2010 Voxan Street Scrambler
- 2010 Voxan VX-10
- 2010 Vuka RM 125
- 2010 Vuka RM 200
- 2010 Vuka TM 125
- 2010 Vuka TM 200
- 2010 Vuka XL 125
- 2010 Vyrus 984
- 2010 Vyrus 985
- 2010 Wakan 100 Roadster
- 2010 Wakan Track Racer
- 2010 West Coast Choppers CFL
- 2010 West Coast Choppers CFL II
- 2010 West Coast Choppers Dominator
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Rigid
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Sturgis Special
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Swingarm
- 2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike

