2010 Beta Alp 4.0 gallery
2010 Beta Alp 4.0
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 863 mm (34.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,444 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot XPS Top Road
- 2010 Peugeot XPS Track
- 2010 PGO G-Max 50
- 2010 PGO Libra 50
- 2010 PGO Ligero RS 50
- 2010 PGO No Fear 50
- 2010 PGO PMX 50
- 2010 PGO PMX Naked 50
- 2010 PGO PMX Sport 50
- 2010 PGO T-Rex 50
- 2010 PGO TR3 50
- 2010 PGO X-Hot 50
- 2010 Piaggio Beverly Tourer 300
- 2010 Piaggio Carnaby Cruiser 300
- 2010 Piaggio Fly 125
- 2010 Piaggio Fly 50
- 2010 Piaggio Liberty 125
- 2010 Piaggio Liberty 150
- 2010 Piaggio Liberty 50 2T
- 2010 Piaggio MP3 125ie

