2010 Beta Alp 125 gallery
2010 Beta Alp 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/red |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda VFR800 Interceptor
- 2010 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2010 Honda VT1300CX
- 2010 Honda VTX1300T
- 2010 Honda VTX1800F
- 2010 Honda VTX1800N
- 2010 Honda VTX1800T
- 2010 Honda XL125V Varadero
- 2010 Honda XL700V C-ABS
- 2010 Honda XL700V Transalp ABS
- 2010 Honda XR650L
- 2010 Husaberg FE 390
- 2010 Husaberg FE 450
- 2010 Husaberg FE 570
- 2010 Husaberg FS 570
- 2010 Husaberg FX 450
- 2010 Husaberg TE 250
- 2010 Husaberg TE 300
- 2010 Husqvarna CR 125
- 2010 Husqvarna SM 125 S

