2008 Beta REV 80 gallery
2008 Beta REV 80
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.60 ccm (4.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 48.0 x 44.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | 14.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 18.апр |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXWG
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1100 Evolution De Luxe
-
Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide
Other motorcycles in 2008
- 2008 Motom Rambo 151
- 2008 Motom Spasso
- 2008 Motom TranCity 125
- 2008 Motorhispania Furia Cross
- 2008 Motorhispania Furia Super Motard
- 2008 Motorhispania MH7 Naked 125
- 2008 Motorhispania RX Racing
- 2008 Motorhispania RX2 Racing
- 2008 Motorhispania RYZ Enduro
- 2008 Motorhispania Ryz Pro Racing 49 Urbanbike
- 2008 Motorhispania Ryz Proracing
- 2008 Motorhispania RYZ SM
- 2008 Motorhispania RYZ SM Urban
- 2008 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2008 MV Agusta Brutale 750S
- 2008 MV Agusta Brutale 910R
- 2008 MV Agusta Brutale 910S
- 2008 MV Agusta Brutale 989R
- 2008 MV Agusta Brutale America
- 2008 MV Agusta Brutale Gladio

