2010 Benelli Tre 1130 K gallery
2010 Benelli Tre 1130 K
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 123,37 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston cliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, green, silver |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Lehman Trikes Crossbow
- 2010 Lehman Trikes Jackal Boulevard
- 2010 Lehman Trikes Monarch II Gold Wing
- 2010 Lehman Trikes PitBoss
- 2010 Lehman Trikes Raider Sportster
- 2010 Lehman Trikes Renegade Dyna
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road Glide
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road King
- 2010 Lehman Trikes Tramp Boulevard
- 2010 Leonhardt Gunbus 410
- 2010 Lifan LF250 Delta
- 2010 Linhai Drive In 125
- 2010 Linhai Drive In 150
- 2010 Linhai Drive-In 200
- 2010 Linhai Eggy 125
- 2010 Linhai Mainstreet 300
- 2010 Linhai Prince LH 50
- 2010 LML Adreno FX
- 2010 LML Beamer
- 2010 LML Freedom DX

