2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled gallery
2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Von Dutch Dutch Angel Softail
- 2009 Von Dutch Dutch Angel SS
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman II
- 2009 Von Dutch Killer B
- 2009 Von Dutch Lowbrow ProCruiser
- 2009 Von Dutch Speedball
- 2009 Voxan Black Magic
- 2009 Voxan Charade Racing
- 2009 Voxan Scrambler Voyager
- 2009 Voxan Street Scrambler
- 2009 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2009 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2009 Vyrus 984 C3 V2
- 2009 Vyrus 985 C3 V4
- 2009 Wakan 100 Roadster
- 2009 Wakan Track Racer
- 2009 WRM 450 MX1 Cross
- 2009 Yamaha Aerox R
- 2009 Yamaha Black X-Max 125

