2009 KTM 990 Super Duke gallery
2009 KTM 990 Super Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white, orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150
- 2009 Keeway Pixel 50
- 2009 Keeway Speed 125
- 2009 Keeway Speed 150
- 2009 Keeway Superlight 125
- 2009 Keeway Superlight 150
- 2009 Keeway TX125 Enduro
- 2009 Keeway TX125 Supermoto
- 2009 Keeway TX50 Enduro
- 2009 Keeway TX50 Supermoto
- 2009 Kreidler Enduro 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 250 DD
- 2009 Kreidler Martinique
- 2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo

