2009 MBK Flipper gallery
2009 MBK Flipper
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 267.0 kg (588.6 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,294 mm (50.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 80/90-M16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Triumph Thruxton
- 2009 Triumph Thunderbird 1600
- 2009 Triumph Tiger
- 2009 TVS Apache 150
- 2009 TVS Centra 100
- 2009 TVS Flame
- 2009 TVS Scooty Pept
- 2009 TVS Star City 110
- 2009 TVS Victor GLX
- 2009 TVS Victor GX 125
- 2009 UM GP1 R 150
- 2009 UM Matrix II 150
- 2009 UM Matrix II 170
- 2009 UM V2C 650S
- 2009 UM V2C 650T
- 2009 UM V2S 250
- 2009 UM V2S 250R
- 2009 UM V2S 650R
- 2009 UM Xpeed 250i
- 2009 Ural Ranger 750

