2009 MBK Booster Naked gallery
2009 MBK Booster Naked
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 267.0 kg (588.6 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Tech gold mat |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Vity
- 2009 Yamaha VMAX
- 2009 Yamaha Warrior
- 2009 Yamaha Why
- 2009 Yamaha WR125R
- 2009 Yamaha WR125X
- 2009 Yamaha WR250F
- 2009 Yamaha WR250R
- 2009 Yamaha WR250X
- 2009 Yamaha WR450 F
- 2009 Yamaha X-City 125
- 2009 Yamaha X-City 250
- 2009 Yamaha X-MAX 125
- 2009 Yamaha X-MAX 250
- 2009 Yamaha XJ6
- 2009 Yamaha XJ6 ABS
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2009 Yamaha XJR 1300
- 2009 Yamaha XT 125 R

