2009 MBK Nitro gallery
2009 MBK Nitro
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 2,68 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 828 mm (32.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,256 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ
- 2009 Suzuki DR 125 SM
- 2009 Suzuki DR 650 SE
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S
- 2009 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2009 Suzuki DR-Z125
- 2009 Suzuki DR-Z125L
- 2009 Suzuki DR-Z70
- 2009 Suzuki DR200SE
- 2009 Suzuki GS 500
- 2009 Suzuki GS 500F
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit ABS
- 2009 Suzuki GSR 600
- 2009 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2009 Suzuki GSX-R 1000
- 2009 Suzuki GSX-R 1000 Cameron Donald
- 2009 Suzuki GSX-R 600
- 2009 Suzuki GSX-R 600 Bruce Anstey

