2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels gallery
2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 40.0 kg (88.2 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Skyteam ST125-11
- 2009 Skyteam ST125-2 V-raptor
- 2009 Skyteam ST125SM
- 2009 Skyteam ST250 SM
- 2009 Skyteam T-Rex 125
- 2009 Skyteam V-Raptor 125
- 2009 Suzuki Adress 125
- 2009 Suzuki Bandit 650
- 2009 Suzuki Boulevard C109R
- 2009 Suzuki Boulevard C109RT
- 2009 Suzuki Boulevard C50
- 2009 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard C50T
- 2009 Suzuki Boulevard C90
- 2009 Suzuki Boulevard C90T
- 2009 Suzuki Boulevard M109R
- 2009 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M109R2
- 2009 Suzuki Boulevard M50
- 2009 Suzuki Boulevard M50 Special Edition

