2009 Peugeot Geopolis 400 Premium gallery
2009 Peugeot Geopolis 400 Premium
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Cruiser 250
- 2009 Keeway F-Act 100
- 2009 Keeway F-Act 125
- 2009 Keeway F-Act 150
- 2009 Keeway F-Act 50
- 2009 Keeway F-Act Nkd 50
- 2009 Keeway F-Act Racing 50
- 2009 Keeway Flash 50
- 2009 Keeway Goccia 50
- 2009 Keeway Hacker 125
- 2009 Keeway Hacker 50
- 2009 Keeway Hurricane 50
- 2009 Keeway Hurricane 90
- 2009 Keeway Matrix 125
- 2009 Keeway Matrix 150
- 2009 Keeway Matrix 50
- 2009 Keeway Outlook 125
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150

