2009 MBK MachG Air Cooled gallery
2009 MBK MachG Air Cooled
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,73 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 76.0 kg (167.6 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia SportCity Cube 200
- 2009 Aprilia SportCity Cube 300
- 2009 Aprilia SportCity One 125
- 2009 Aprilia SportCity One 50
- 2009 Aprilia SportCity One 50 2T
- 2009 Aprilia SR 50 R
- 2009 Aprilia SR 50 R Factory
- 2009 Aprilia SR 50 R Street
- 2009 Aprilia SX 125
- 2009 Aprilia SX 50
- 2009 Aprilia SXV 4.5
- 2009 Aprilia SXV 5.5
- 2009 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2009 Aprilia Tuono R
- 2009 Azel 250 GS
- 2009 Azel Aries 50
- 2009 Azel Atila 125
- 2009 Azel Blackrose 250
- 2009 Azel Blue Note 125
- 2009 Azel Diamond Back

