2009 KTM 400 EXC gallery
2009 KTM 400 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 393.40 ccm (24.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 64.0 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.9 kg (251.1 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM LE
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2009 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2009 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2009 Derbi Terra 125
- 2009 Derbi Terra Adventure 125
- 2009 Diamo Classic 50
- 2009 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2009 Diamo LS200
- 2009 Diamo RS250
- 2009 Diamo Velocity 50
- 2009 Ducati Hypermotard 1100
- 2009 Ducati Hypermotard 1100S
- 2009 Ducati Monster 1100
- 2009 Ducati Monster 1100S
- 2009 Ducati Monster 696
- 2009 Ducati Multistrada 1100

