2013 KTM 250 SX-F gallery
2013 KTM 250 SX-F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.91 ccm (15.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.3 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.8 kg (226.6 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki KLX250S
- 2013 Kawasaki KLX250SF
- 2013 Kawasaki KLX450R
- 2013 Kawasaki KX100
- 2013 Kawasaki KX250F
- 2013 Kawasaki KX450F
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II
- 2013 Kawasaki Ninja 1000
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 300
- 2013 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Special Edition

