2014 KTM 250 XCF-W gallery
2014 KTM 250 XCF-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.91 ccm (15.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.3 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.5 kg (232.6 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Ducati Monster 796 Corse Stripe
- 2014 Ducati Multistrada 1200
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2014 Ducati Streetfighter 848
- 2014 Ducati Superleggera 1199
- 2014 Evolve Helium XR
- 2014 Evolve Lithium
- 2014 Evolve Neon XR
- 2014 Evolve Titanium XR
- 2014 Evolve Zinc XR
- 2014 Exile Cycles Bullfighter
- 2014 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider

