2014 KTM 250 SX gallery
2014 KTM 250 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.3 kg (212.3 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha WR125X
- 2014 Yamaha WR250F
- 2014 Yamaha WR250R
- 2014 Yamaha WR250X
- 2014 Yamaha WR450 F
- 2014 Yamaha X-City 125
- 2014 Yamaha X-City 250
- 2014 Yamaha X-MAX 125
- 2014 Yamaha X-MAX 125 ABS
- 2014 Yamaha X-MAX 250
- 2014 Yamaha X-MAX 400
- 2014 Yamaha X-MAX 400 ABS
- 2014 Yamaha Xenter 125
- 2014 Yamaha Xenter 125 MotoGP
- 2014 Yamaha Xenter 150
- 2014 Yamaha XJ6
- 2014 Yamaha XJ6 ABS
- 2014 Yamaha XJ6 SP
- 2014 Yamaha XJR 1300
- 2014 Yamaha XJR 1300 Eau Rouge by Deus

