2014 KTM 250 EXC-F gallery
2014 KTM 250 EXC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.3 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.5 kg (232.6 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Triumph Thunderbird LT
- 2014 Triumph Thunderbird Storm
- 2014 Triumph Tiger 800 ABS
- 2014 Triumph Tiger 800 XC
- 2014 Triumph Tiger 800 XC SE
- 2014 Triumph Tiger Explorer
- 2014 Triumph Tiger Explorer XC
- 2014 Triumph Tiger Sport
- 2014 Triumph Trophy
- 2014 Triumph Trophy SE
- 2014 Victory Boardwalk
- 2014 Victory Cross Country
- 2014 Victory Cross Country 8 Ball
- 2014 Victory Cross Country Factory Custom
- 2014 Victory Cross Country Tour
- 2014 Victory Cross Country Tour 15th Anniversary
- 2014 Victory Cross Roads 8 ball
- 2014 Victory Cross Roads Classic
- 2014 Victory Gunner
- 2014 Victory Hammer 8 Ball

