2014 KTM 690 ABS Duke gallery
2014 KTM 690 ABS Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) | Power: | 67.05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 84.5 mm (4.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.5 kg (329.6 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 500 EXC
- 2014 KTM 500 XC-W
- 2014 KTM 65 SX
- 2014 KTM 690 Duke R ABS
- 2014 KTM 690 Enduro R
- 2014 KTM 690 SMC R
- 2014 KTM 85 SX 17-14
- 2014 KTM Freeride 250 R
- 2014 KTM Freeride 350
- 2014 KTM Freeride E
- 2014 KTM RC 125
- 2014 KTM RC 200
- 2014 KTM RC 390
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2014 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2014 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX

