2006 Yamaha Virago 250 gallery
2006 Yamaha Virago 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-V18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-V15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.46 litres (2.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce

