2006 BMW R1150R gallery
2006 BMW R1150R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 70.5 mm (4.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,487 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
-
Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
-
Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
Other motorcycles in 2006
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2006 Aprilia Scarabeo 500
- 2006 Aprilia Scarabeo 500 GT ABS
- 2006 Aprilia Sonic 50
- 2006 Aprilia Sonic 50 GP
- 2006 Aprilia Sportcity 125
- 2006 Aprilia Sportcity 200
- 2006 Aprilia SR 50 R Factory
- 2006 Aprilia SXV 4.5
- 2006 Aprilia SXV 5.5
- 2006 Aprilia Tuono 1000 R
- 2006 ATK Enduro
- 2006 Bajaj Avenger
- 2006 Bajaj Avenger DTS-i
- 2006 Bajaj Chetak
- 2006 Bajaj CT 100
- 2006 Bajaj Discover
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG

