2011 Benelli TNT 1130 Cafe Racer gallery
2011 Benelli TNT 1130 Cafe Racer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Black/gold |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 BMW R1200R
- 2011 BMW R1200R Classic
- 2011 BMW R1200RT
- 2011 BMW S1000RR
- 2011 Boom Trikes Fighter X11
- 2011 Boom Trikes Fighter X12
- 2011 Boom Trikes Intruder 1800
- 2011 Boom Trikes Muscle Family
- 2011 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2011 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2011 Bourget Fat Daddy Chopper 330

