2011 Benelli Caffenero 150 gallery
2011 Benelli Caffenero 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9.21 cubic inches) | Power: | 13,05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 58.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-R16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark gray |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki GSX650F
- 2011 Suzuki GZ 125
- 2011 Suzuki GZ250
- 2011 Suzuki Hayabusa GSX-R 1300
- 2011 Suzuki Impulse 400
- 2011 Suzuki Intruder 400
- 2011 Suzuki RM 250
- 2011 Suzuki RM 85
- 2011 Suzuki RM 85 L
- 2011 Suzuki RM-Z250
- 2011 Suzuki RMX450Z
- 2011 Suzuki RMZ 450
- 2011 Suzuki Sixteen
- 2011 Suzuki ST 250E
- 2011 Suzuki SV 650
- 2011 Suzuki SV 650 ABS
- 2011 Suzuki SV 650 SF
- 2011 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2011 Suzuki TU250
- 2011 Suzuki V-Strom 1000

