2011 KTM 125 SX gallery
2011 KTM 125 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.8 kg (195.8 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO Libra 125 Carb
- 2011 PGO Libra 125 EFI
- 2011 PGO Libra 150 Carb
- 2011 PGO Libra 150 EFI
- 2011 PGO Libra 50
- 2011 PGO Ligero 125 Big Headlamp
- 2011 PGO Ligero 50
- 2011 PGO Ligero RS 50
- 2011 PGO No Fear 50
- 2011 PGO PMS Sport 110
- 2011 PGO PMX 110
- 2011 PGO PMX 50
- 2011 PGO PMX Naked 110
- 2011 PGO PMX Naked 50
- 2011 PGO PMX Sport 50
- 2011 PGO T-Rex 125
- 2011 PGO T-Rex 150
- 2011 PGO T-Rex 50
- 2011 PGO TR3 50
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb

