2011 GAS GAS TXT Rookie gallery
2011 GAS GAS TXT Rookie
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 72.50 ccm (4.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 41.8 mm (1.9 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 59.0 kg (130.1 pounds) |
| Seat height: | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black. |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Puma Falcon CR250i Motard
- 2011 Puma Falcon CR50 Cross
- 2011 Puma Falcon CR50 Motard
- 2011 Puma Rottaler 125 Cross
- 2011 Puma Rottaler 125 Motard
- 2011 Puma Rottaler 250 Cross
- 2011 Puma Rottaler 250 Motard
- 2011 Puma Rottaler 50 Cross
- 2011 Puma Rottaler 50 Motard
- 2011 Qlink Adventure 250
- 2011 Qlink Legacy 250
- 2011 Qlink Tourer 250
- 2011 Qlink XF 200
- 2011 Qlink XP 200
- 2011 Quantya Evo1 Strada
- 2011 Quantya Evo1 Track
- 2011 Quantya MMX
- 2011 Quantya Squter P1
- 2011 Rhino Hunter S 250
- 2011 Rieju Marathon 125

