2011 Derbi Boulevard 125 gallery
2011 Derbi Boulevard 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
-
Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster (XR 1200)
-
Harley-Davidson FLHXX Street Glide Trike
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Vity
- 2011 Yamaha VMAX
- 2011 Yamaha VMAX Hermes
- 2011 Yamaha Vox
- 2011 Yamaha Vox Deluxe
- 2011 Yamaha Worldcrosser
- 2011 Yamaha WR125R
- 2011 Yamaha WR125X
- 2011 Yamaha WR250F
- 2011 Yamaha WR250R
- 2011 Yamaha WR250X
- 2011 Yamaha WR450 F
- 2011 Yamaha X-City 125
- 2011 Yamaha X-City 250
- 2011 Yamaha X-Max 125
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS Business
- 2011 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2011 Yamaha X-Max 250
- 2011 Yamaha X-Max 250 ABS

