2011 Dafra Super 100 gallery
2011 Dafra Super 100
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 97.20 ccm (5.93 cubic inches) | Power: | 6,2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 49.5 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, red, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 AJS 125 Eco Commuter
- 2011 AJS Bobber 125
- 2011 AJS Crazy Naked 50
- 2011 AJS Daytona 125
- 2011 AJS DD125E Mk2
- 2011 AJS DD50E-2
- 2011 AJS Eos 125 Mk2
- 2011 AJS Exactly 125
- 2011 AJS Exactly 50
- 2011 AJS JSM Motard 125
- 2011 AJS JSM Trail 125
- 2011 AJS NAC12 125
- 2011 Aprilia Atlantic 300
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS

