2011 Dafra Kansas 150 gallery
2011 Dafra Kansas 150
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | 13,1 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.60 litres (3.06 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, orange, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda Shadow Spirit 750
- 2011 Honda Silver Wing
- 2011 Honda Silver Wing ABS
- 2011 Honda ST1300 ABS
- 2011 Honda ST1300 Pan-European
- 2011 Honda Stateline
- 2011 Honda Stateline ABS
- 2011 Honda Super Cub 110
- 2011 Honda SW-T400
- 2011 Honda SW-T600
- 2011 Honda Varadero 125
- 2011 Honda Varadero 125 DX
- 2011 Honda VFR1200F
- 2011 Honda VFR1200F DCT
- 2011 Honda VFR800
- 2011 Honda VT1300CR
- 2011 Honda VT1300CR ABS
- 2011 Honda VT1300CS
- 2011 Honda VT1300CS ABS
- 2011 Honda VT1300CX
