2011 Derbi Mulhacen Cafe 125 gallery
2011 Derbi Mulhacen Cafe 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2011 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
- 2011 Harley-Davidson FXDB Street Bob
- 2011 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2011 Harley-Davidson FXDF Fat Bob
- 2011 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2011 Harley-Davidson Sportster XL883N Iron 833
- 2011 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2011 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2011 Harley-Davidson XL 883L Sportster 883 SuperLow
- 2011 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2011 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2011 Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight
- 2011 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2011 Harley-Davidson XR1200X
- 2011 Headbanger Foxy Lady
- 2011 Headbanger Gypsy Soul
- 2011 Headbanger High Flyin
- 2011 Headbanger Hollister
- 2011 Hero Electric Cruz

