2011 Derbi Cross City 125 gallery
2011 Derbi Cross City 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Keeway Milan 50
- 2011 Keeway RKS 125
- 2011 Keeway RKV 125
- 2011 Keeway RY6 50
- 2011 Keeway RY8 50
- 2011 Keeway Silverblade 125
- 2011 Keeway Swan 50
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 125
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 200
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 250 V-Twin
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 50
- 2011 Kinetic 4S
- 2011 Kinetic Blaze
- 2011 Kreidler Enduro 125 DD
- 2011 Kreidler Jigger 50
- 2011 Kreidler LML Star Deluxe 125
- 2011 Kreidler Martinique 125
- 2011 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2011 Kreidler RMC-E 50
- 2011 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport

