2006 Gilera Runner Pure Jet gallery
2006 Gilera Runner Pure Jet
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 PGO Charge 125
- 2006 PGO Evo G-Max 125
- 2006 PGO Evo G-Max 150
- 2006 PGO Evo G-Max 50
- 2006 PGO Hot Big Max 100
- 2006 PGO Hot Big Max 50
- 2006 PGO PMS 50
- 2006 PGO PMS 90
- 2006 PGO PMX 100
- 2006 PGO PMX 50
- 2006 PGO PMX 90
- 2006 PGO Roadshow 50
- 2006 PGO Roadshow 90
- 2006 PGO T-Rex 110
- 2006 PGO T-Rex 125
- 2006 PGO T-Rex 150
- 2006 PGO T-Rex 50
- 2006 Piaggio Beverly 500
- 2006 Piaggio Beverly S 250
- 2006 Piaggio Ciao
