2006 BMW HP2 Enduro gallery
2006 BMW HP2 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 103,25 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson VRSCA V-Rod

