2006 BMW R1200GS Adventure gallery
2006 BMW R1200GS Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 99,23 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 33.00 litres (8.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda VTX1800 Sport Cruiser
- 2006 Honda VTX1800Classic Style
- 2006 Honda VTX1800Neo Retro
- 2006 Honda VTX1800S Classic Cruiser
- 2006 Honda XL1000V Varadero
- 2006 Honda XL650L Transalp
- 2006 Honda XR125L
- 2006 Honda XR50 Motard
- 2006 Honda XR650L
- 2006 Honda XR650R
- 2006 Honda Zoomer
- 2006 Husaberg FE 450 E
- 2006 Husaberg FE 550 E
- 2006 Husaberg FE 650 E
- 2006 Husaberg FS 450 E
- 2006 Husaberg FS 650 C
- 2006 Husaberg FS 650 E
- 2006 Husqvarna CR 125
- 2006 Husqvarna SM 125 S
- 2006 Husqvarna SM 610

